گفتگو با دکتر منوچهر خادمی (جلسه پنجم)

تله شناسی یا تیپ شناسی!؟

در این جلسه که جلسه پنجم از سلسله جلسات گفتگو با دکتر منوچهر خادمی در راستای آشنایی با ۱۲ تله زندگی میباشد، از ایشان سوال کردیم که برای تیپ شناسی و شخصیت شناسی و پیدا کردن تیپ شخصیتی خودمان؛ باید چه مسیری انتخاب کنیم تا بتوانیم شخصیت سالم خودمان را رشد و توسعه دهیم؟

دکتر خادمی سوال ما را بدین نحو پاسخ دادند که در مرحله اول باید ۱۲ تله زندگی خودمان را بطور کامل بشناسیم و سعی کنیم تا از تله زندگی یا تله های زندگی خودمان بطور کامل رها شویم و سپس وارد ۱۲ گام تحول عمقی برای بیدار شدن قهرمانان درون خودمان بشویم و آنگاه میتوانیم از سیستم تیپ شناسی آرکی تایپ یونگ استفاده کنیم و کهن الگوهای مردانه و کهن الگوهای زنانه در وجود خودمان را تشخیص دهیم و بعد از آن میتوانیم از الگوی تیپ شناسی نه گانه اناگرام و mbti و disc استفاده کنیم. البته دکتر خادمی تأکید کردند که من تمام این الگوهای تیپ شناسی و سیستم های شخصیت شناسی را به روش خاص خودم که روان تحلیلی اگزیستانس و معنادرمانی میباشد، تدریس کرده و آموزش میدهم تا در گام آخر، با روش منحصر بفرد خودم که مبتنی بر تیپ شناسی فلسفی و عرفانی میباشد، بتوانیم شخصیت سالم و فردیت اصیل خودمان را تجربه کنیم. نکته آخر اینکه دکتر خادمی عمیقا به این مسئله معتقد هستند که اگر ما به تله های زندگی خودمان توجه نکنیم و نتوانیم از ۱۲ تله زندگی خودمان رها شویم؛ آنوقت وارد هر کدام از الگوهای تیپ شناسی و شخصیت شناسی که بشویم، آن تیپ شخصیتی که به ما نسبت میدهند؛ تیپ شخصیتی سالم و اصیل ما نبوده بلکه تیپ شخصیتی ناسالم و پرسونا و سایه ما میباشد.

حال، میتوانیم پیشنهاد دکتر منوچهر خادمی در رابطه با پیدا کردن تیپ شخصیتی خودمان را در قالب یک نقشه راه کامل و جامع، اینچنین ارائه دهیم:

مرحله اول: آشنایی با ۱۲ تله زندگی و رهایی کامل از تله زندگی یا تله های زندگی خودمان

مرحله دوم: پیمودن ۱۲ گام تحول عمقی برای بیدار شدن قهرمان یا قهرمانان درون ما

مرحله سوم: آشنایی با آرکی تایپ یونگ و کهن الگوهای زنانه و کهن الگوهای مردانه

مرحله چهارم: آشنایی با تیپ های اناگرام و پیدا کردن بال ها و جناح های خودمان

مرحله پنجم: آشنایی با mbti و پیدا کردن مسیر کاری و زندگی شغلی خودمان

مرحله ششم: آشنایی با disc و یافتن الگوی ذهنی و رفتاری تیپ شخصیتی خودمان

مرحله هفتم: آشنایی با روش خاص تیپ شناسی فلسفی برای یافتن معنا در سفر زندگی

مرحله هشتم: آشنایی با روش خاص تیپ شناسی عرفانی برای کشف فردیت اصیل خودمان


اگر ایمیل خودتان را در خانه معنا ثبت کنید ما شما را از مقالات، صوت و ویدئوهای جدید آموزشی خانه معنا باخبر میکنیم،

فقط کافی است ایمیل خودتان را در فرم زیر وارد کنید، ما ایمیل بی محتوا و مزاحم ارسال نمیکنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *