چرا بدبین هستیم!؟

چرا خیلی از ما به شدت آدم بدبینی هستیم!؟ واقعا چرا؟ آیا از جایی ضربه خوردیم؟ آیا کسی به ما صدمه زده؟ آیا دیگری به ما آسیبی رسانده؟ آیا همیشه از ما سوء استفاده مالی، عاطفی، جسمی و جنسی شده؟ آیا اطرافیان همیشه از صداقت و صمیمیت ما بر علیه ما استفاده کردند؟ البته مسئله به اینجا ختم نمیشود؛ زیرا نفوذ و رسوخ این حس عمیق بدبینی در روح و روان ما، موجب خواهد شد که مدام نسبت به دیگران بی اعتماد شده و از سوی دیگر، مدام دیگران با ما بدرفتاری کنند و این روال در همه جا برای ما اتفاق می افتد: در دوران تحصیل، در محل کار، در روابط عاطفی، در زندگی مشترک، در تربیت فرزند، در تفریحات و … . حال سوال اینجاست که دلیل وجود این الگوی تکراری چیست که من همیشه مورد بدرفتاری واقع شده یا اینکه نسبت به دیگران، بی اعتماد میشوم؟ و نتیجه این الگوی تکراری را هم میدانید دیگر، بله درست گفتید: بدبینی.

دکتر منوچهر خادمی در این ویدئوی آموزشی، از میان ۱۲ تله زندگی؛ درباره تله دوم یعنی تله بی اعتمادی و بدرفتاری صحبت کرده و بر این نکته تأکید دارند که اگر در دوران کودکی بر حسب نوع تربیت والدین و رفتار و گفتار پدر و مادر و سایر اعضای خانواده در تله بی اعتمادی و بدرفتاری قرار بگیریم و این تله زندگی در وجود ما فعال شود، آنگاه ما تبدیل خواهیم شد به یک انسان بدبین که یا مورد بدرفتاری از سوی دیگران واقع شده و نسبت به دیگران بی اعتماد میشویم و یا اینکه خودمان در قالب یک انسان بدرفتار ظاهر گشته و باعث میشویم که دیگران نسبت به ما بی اعتماد شوند. پس اگر دقت کنید در هر دو صورت، یا حس بدبینی توسط دیگران در روح و روان ما ایجاد میشود و یا اینکه خودمان باعث ایجاد حس بدبینی در وجود آدم های اطرافمان خواهیم شد.

دکتر خادمی معتقدند که اگر از این تله بی اعتمادی و بدرفتاری رها نشویم، برای همیشه و در همه جا و در برخورد با همه کس؛ احساس بدبینی، بی اعتمادی و بدرفتاری را عمیقا تجربه خواهیم کرد و هرگز نمیتوانیم از این احساس خلاص شویم مگر اینکه از تله زندگی خود که همان تله بی اعتمادی و بدرفتاری میباشد، خلاص شویم. دکتر منوچهر خادمی بر این باور هستند که ما نباید در تعامل با آدم ها و اتفاق های اطراف خودمان، صفر و یک باشیم؛ یعنی نه دیگران را سفید مطلق و فرشته خو ببینیم و نه آنها را سیاه مطلق و شیطان صفت ببینیم بلکه باید با دید واقع گرایانه، همه چیز و همه کس را خاکستری ببینیم. در این صورت، شخصیت ما نه بدبین مطلق است و نه خوش بین مطلق، بلکه یک شخصیت سالمی داریم که امکان خطا و همچنین امکان اصلاح خطا را به همگان خواهیم داد.


اگر ایمیل خودتان را در خانه معنا ثبت کنید ما شما را از مقالات، صوت و ویدئوهای جدید آموزشی خانه معنا باخبر میکنیم،

فقط کافی است ایمیل خودتان را در فرم زیر وارد کنید، ما ایمیل بی محتوا و مزاحم ارسال نمیکنیم:

2 دیدگاه ها

 1. فاطمه نوری گفت:

  با سلام و عرض ادب
  با دیدن این ویدئو متوجه شدم خواهر من دچار تله ی بی اعتمادی و بد رفتاری ست و تمام توجه و مجبت های منو به دید سودجویی خودم برداشت میکنه…
  علتش رو نمیدونم و هیچوقت هم نتونستم بهش ثابت کنم در اشتباهه…

  • خانه معنا گفت:

   سلام خدمت شما. اینکه شما تشخیص دادید که تله زندگی خواهر بزرگوار شما چیست؛ خیلی عالی و فوق العادس. برای رهایی از تله زندگی، اولین و مهمترین گام همین کاری است که شما انجام دادید؛ یعنی شناخت تله. بنظر میاد اگر به ایشان پیشنهاد تهیه دوره آموزشی تله بی اعتمادی را بدهید، بزرگترین کمک را شما به ایشان کرده باشید. در این دوره آموزشی هم علت بوجود آمدن این تله و هم راهکارهای رهایی آموزش داده شده است.
   سپاس از نظر ارزشمند و دقیق شما (مدیریت سایت خانه معنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *