چرا درونگرا هستم!؟

بسیاری از ما فردی گوشه گیر و منزوی و کم رو و خجالتی هستیم یا اینکه اطرافیان ما اینچنین هستند و در نتیجه؛ یا به خودمان یا به دیگران برچسب درونگرایی میزنیم و معتقدیم که همین درونگرایی باعث میشود تا فردی کم رو و خجالتی بوده و عموما در حالت انزوا و گوشه گیری زندگی کنیم. اما سوال مهم اینجاست آیا کسی که چهره زندگی او اینطور است، واقعا درونگرا بوده یا مسئله دیگری وجود دارد؟

دکتر منوچهر خادمی در این ویدئوی آموزشی، معتقدند بسیاری از افراد که ما آنها را درونگرا میدانیم؛ درونگرایی سالم به عنوان یک تیپ شخصیتی شناخته شده ندارند بلکه تله طرد اجتماعی دارند یعنی از میان ۱۲ تله زندگی، افتادند در تله طرد اجتماعی و همین تله زندگی باعث شده که این افراد از حضور یافتن در جمع و انجام فعالیت مشارکتی و گروهی به شدت دچار ترس و اضطراب و آشفتگی و دلهره شوند و برای همین سعی میکنند که همیشه خود را در حاشیه هر جمعی قرار دهند تا اینکه در متن آن جمع، حضور فعال داشته باشند.

دکتر خادمی بر این نکته تأکید دارند که این افراد، وجود خودشان را کریستالی و شیشه ای میدانند به نحوی که احساس میکنند اطرافیان مدام در حال تماشای عیب و نقص آنها هستند. نکته مهم آنکه همین مسئله باعث میشود که این افراد، تبدیل به افراد فرصت سوزی شوند تا فرصت ساز و در نتیجه، تمام فرصت های تحصیلی، شغلی و عاطفی خود را با دست خود پس زده و از دست میدهند و به دنبال آن؛ چشم انداز آینده زندگی خود را نیز تاریک و خاموش میکنند و بیشتر تمایل دارند در خانه امن کاذب خودشان در یک انزوای کامل اجتماعی بسر برده زیرا فکر میکنند که وصله ناجور هر جمعی هستند و دیگران آنها را تحویل نمیگیرند و آدم حساب نمیکنند. دکتر خادمی این نظر را دارند که تله طرد اجتماعی و تله بی ارزشی، رابطه دوسویه و دوطرفه دارند و هر کسی که در یکی از این دو تله زندگی قرار داشته باشد لزوما و حتما در تله دیگر نیز خواهد افتاد.


اگر ایمیل خودتان را در خانه معنا ثبت کنید ما شما را از مقالات، صوت و ویدئوهای جدید آموزشی خانه معنا باخبر میکنیم،

فقط کافی است ایمیل خودتان را در فرم زیر وارد کنید، ما ایمیل بی محتوا و مزاحم ارسال نمیکنیم:

2 دیدگاه ها

 1. آسمان خراش!!!!!!! گفت:

  من یه دوره ای یه نفری میخواستم که یجوری عاشق باشه که رد داده باشه و هیچ عقل و منطقی تو اون عشقش نباشه یه چیزی که واسم جدید باشه! همچین ادمیم پیدا شد… علاوه بر کارای خیلی عاشقانش، علاقه ی شدیدی به منزوی کردنه من داشت!!! ولی خودش تله ی طرد اجتماعی نداش تله ی بیش از حد غیرتی بودن تو مالکیتو داش! چپکی بود ینی تله ی طرد اجتماعیو رو من داشت!!! حتی میگف دوس داره تو یه جای دور افتاده دوتایی زندگی کنیم هیچکسم نباشه!!! همه هنگ کرده بودن ازین حرفش! منم خیلی هیجااااان زده شده بودم که چقد عاشقانه و هیجااانی و رمانتیکه!!!!!!!! :))))))) مردم به عقل منم شک کرده بودن!! :))) از دیده شدن و شهرت حتی برا خودشم خوشش نمیومد!!! ولی اینجوریم نبود که هیچجا همراهیم نکنه اتفاقا همه جام همراهیم میکرد نمیذاش تنها جایی برم!!!!! خجالتیم نبود هروقتم تو جمع قرار گرفته ناطق و خوش صحبت بوده که بقیه جمع شن دورش! حتی رو ارتباط همه جوره ی من با اقایونم حساس بود ینی حتی اگه میخواستم به شرکت خدمات اینترنتیمم بزنگم و طرف اقا بود با اینکه نه همدیگه رو میبینیم نه میشناسیم بازم خودش باید میزنگید میحرفید از طرفه من!!! شکاکم نبود!!!! دوس داش دخترا هم نباشن تو زندگیم! که فقط مال خودش باشم! منم میخندیدم… دوس داش از عالم و ادم دورم کنه!!!! دوس داش همه جا خودش بیاد ببرتم!!! همه ی کارامم خودش انجام بده! قبله من ینفر تو زندگیش بوده که اصلا با اون نفر اینجوری نبود حتی چون اهل ازدواج نبود دختره رو نگرف بهش گف بره شوهر کنه.. دختره ازدواج کرده بود بازم به این میزنگید!!!!. اونموقه وقتی از رفتاراش ایراد میگرفتم بعضی اقایون که میخواستن صمیمی شن میگفتن حق داره اینجوری رد داده باشه منم بجای اینکه ازینا خوشم بیاد جلوی کارای اون نرم میشدم و خوشم میومد :))) هنوزم که هنوزه همه بهم میگن فکر میکردن اینجور عشقا فقط تو فیلماس یا بعضی حرفا میزنن که من فکرم بمونه اون سمتی!!!! با همه ی علاقش به دور شدنمون از ادما، هیچ مشکلیم تو ارتباطات نداش، به طرز فجیعیم قادر بود با حرف زدن رو ادما اثر بذاره یا متقاعدشون کنه، برا همینم این ادم درونگرا هست ولی تو غیرت و علاقش زیادی افراطیه و چه تو دوس داشتن چه تو درگیری حد وسطی نداره!

  • خانه معنا گفت:

   سپاس از نظر ارزشمند شما. این رفتار کنترل کننده ایشان خیلی مشکوک بوده!!!! اگر در رابطه، کنترل اعمال بشه صد در صد رابطه بهم میریزه یا به نحو خیلی تلخی ادامه پیدا میکنه!!
   (مدیریت سایت خانه معنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *