چرا شخصیت مستقلی نداریم!؟

بسیاری از ما همیشه در زندگی احساس میکنیم که مدام داریم از سوی دیگران کنترل میشویم و این حس کنترل شدگی تا جایی ادامه پیدا میکند که در تمام مراحل تأثیرگذار و سرنوشت ساز زندگی ما جریان داشته و مسیر تحصیلی، مسیر شغلی و مسیر عاطفی ما را تعیین میکند و در واقع، این دیگرانند که نقشه راه سفر زندگی ما را ترسیم میکنند.

دکتر منوچهر خادمی در این ویدئوی آموزشی؛ برای ما از تله وابستگی صحبت میکند، تله ای از ۱۲ تله زندگی که منجر میشود ما نتوانیم در زندگی خودمان، استقلال را به نحو سالم زندگی کنیم و در نتیجه، شخصیت مستقل و زندگی مستقل خودمان را برای همیشه از دست بدهیم. ایشان در ادامه، چهره زندگی فردی که در تله وابستگی قرار دارد را برای ما تشریح میکنند و بر این نکته تأکید دارند که این افراد دائما احساس میکنند که در زندگی خود، هیچ کاره هستند و برای همین، همیشه باید یک نفر کنار آنها و همراه آنها باشد تا بتوانند زندگی خود را ادامه دهند و البته همین امر باعث میشود که تدریجا، فردیت اصیل و من حقیقی و شخصیت مستقل خودشان را از دست بدهند.

دکتر خادمی معتقدند که ما باید روزی برگردیم و از کسانی که استقلال ما را دزدیدند، استقلال خودمان را پس بگیریم و مدتی آن را در آغوش گرفته و آن را زندگی کنیم و سپس اقدام کنیم برای انتخاب پارتنر عاطفی و شریک زندگی و همسفر خودمان در سفر زندگی. از نظر ایشان، کسی که در تله وابستگی قرار دارد یا در خانواده ای رشد کرده که مدام او را مورد حمایت افراطی خودشان قرار دادند و یا اینکه برعکس، اصلا مورد حمایت خانواده واقع نشدند و لذا تبدیل شدند به افرادی که مستقل نما هستند یعنی با اینکه از درون و عمیقا، نیاز به کمک و هدایت و مشورت دیگران دارند اما جلوی این میل خودشان را میگیرند و چیزی از احساس نیاز خودشان را به دیگران ابراز نمیکنند. دکتر خادمی به ما میگوید که شخصیت مستقل، ترکیبی است از استقلال سالم و وابستگی سالم، یعنی ما همان قدر که باید استقلال سالم خودمان را زندگی کنیم باید وابستگی سالم را نیز در زندگی تجربه کنیم و یادمان نرود که هرچقدر جا برای قضاوت ها، نظرات و انتقادات دیگران در زندگی خودمان باز کنیم و سهم زیادی برای آنها قائل شویم، به همان میزان؛ شخصیت حقیقی و فردیت اصیل ما رهسپار سایه ها و روانه تاریکی ها میگردد و دیگر نخواهیم توانست روشنایی زندگی اصیل خودمان را ببینیم.


اگر ایمیل خودتان را در خانه معنا ثبت کنید ما شما را از مقالات، صوت و ویدئوهای جدید آموزشی خانه معنا باخبر میکنیم،

فقط کافی است ایمیل خودتان را در فرم زیر وارد کنید، ما ایمیل بی محتوا و مزاحم ارسال نمیکنیم:

4 دیدگاه ها

 1. فاطمه نوری گفت:

  سلام و خداقوت خدمت خانه معنایی ها
  شخصیت من شخصیتی هست که خیلی مستقل میتونم خرید- پارک- سینما یا هرجایی برم ولی نمیدونم چرا برای انجام کارهایی مثل درس خوندن یا باشگاه یا کلاس های هنری و زبان احساس میکنم باید کسی همراهم باشه تا با اشتیاق و پشتکار بهتر پیش برم
  چرا اینطور هست؟
  یعنی دچار این تله هستم؟

  • خانه معنا گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما. همانطور که میدانید تله های زندگی طیفی هستند. یعنی شدت و ضعف دارند. در بعضی ها شدته بیشتری دارند و در بعضی ها هم شدت کمتر. احتمالا در شما شدت کمتری دارند. ضمن اینکه در مورد کارهایی که فرمودید مثل باشگاه و کلاس های هنری و.. احتمال داره تله طرد اجتماعی در شما فعال باشه!
   از اینکه تجربه و نظر ارزشمند خودتان را در سایت قرا دادید سپاسگزاریم.
   (مدیریت سایت خانه معنا)

 2. آسمان خراش!!!!!!! گفت:

  خوشتیپ شدی دکتر! چه این رنگ بهت میاد!!!
  ولی یه چیزی! حتی کسیم تله ی وابستگی نداشته باشه بازم نمیاد از ادم ضعیف خوشش بیاد که!!! حتی منم که تله ی استحقاق دارم دوس ندارم طرفم ضعیف و خاک بر سر باشه! دوس دارم جلو همه مستقل و قوی و موفق و با ابهت باشه جلو من ضعیف باشه حالا!!! هههههههههه

  ولی پارتنر عاطفی منم اینجوری بود که فکر کنه قناری حساس و نحیفشم!!! (البته فقط ۵ سال اول که خیلی عاطفی بود) کارای منم خودش انجام میداد! (بدمم نمیومد!)
  من خودم تو دو زمینه این تله رو دارمش…

  • خانه معنا گفت:

   خیلی ممنون از اینکه تجربه خودتان را با ما در میان گذاشتید.
   (مدیریت سایت خانه معنا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *