تاریکی های زندگیت کجاست؟

اگر از ما بخواهند که داستان زندگی خودمان را تعریف کنیم، نقطه تاریک داستان زندگی ما کجاست؟ کجای زندگی ما، مشکل و مسئله ای وجود دارد که مدام، ما را اذیت میکند و سایه آن همیشه با ما بوده و دست از سر ما بر نمیدارد؟ در کجای مسیر زندگی دچار انحراف شدیم و همچنان اثرات آن در زندگی ما وجود دارد و باعث گیجی و گُم گشتگی ما شده است؟ از کجای زندگی خودمان متنفریم و هر موقع به آن فکر میکنیم حالمان بد میشود و نمیتوانیم هیچوقت آن را فراموش کنیم؟ کجای زندگی ما دقیقا پاشنه آشیل ماست و احساس میکنیم که هر کسی روی آن دست بگذارد، دقیقا انگار روی نقطه ضعف ما دست گذاشته است؟ خلاصه اینکه در کجای زندگی؛ احساس بی معنایی، عدم رضایت، ناامیدی و خستگی داریم، خسته از اینکه فکر میکنیم دیگر نمیتوانیم چهره زندگی خودمان را تغییر بدهیم و ناگریز و ناگزیر هستیم که به شرایط فعلی، تن بدهیم و تسلیم شویم؟

دکتر منوچهر خادمی در این صوت آموزشی، از تاریکی های زندگی ما صحبت میکنند و از ما سوال میکنند که تاریکی زندگی تو چیست و کجاست؟ آیا احساس عقب ماندن و شکست خوردن و بازنده بودن در زندگی داری؟ یا احساس میکنی که تمام همسن و سالهای خودت از تو جلو زدند و تو هنوز داری در زندگی درجا میزنی؟ آیا احساس میکنی که لیاقت هیچگونه عشق و محبت و دوست داشته شدنی را نداری؟ آیا احساس میکنی که باید در زندگی به همه جا و همه چی برسی اما هیچکس در این مسیر تو را حمایت و هدایت نمیکند و در نهایت تو به هیچ چیزی که میخواهی نمیرسی؟ آیا احساس میکنی که نسبت به همه چیز و همه کس، بدبین هستی و همین مسئله باعث شده که هیچ فرد صمیمی در زندگی خودت نداشته باشی؟ آیا احساس میکنی فرد خجالتی و کمرویی هستی و چون نمیتوانی خودت را به طرز شایسته ای ابراز کنی، دچار خودکم بینی و خودخوری شدی؟ آیا احساس میکنی تا حدی در زندگی دچار وسواس و کمال طلبی و سخت گیری هستی که اصلا نمیتوانی کاری را یا شروع کنی و یا اگر شروع کنی نمیتوانی آنرا تمام کنی؟ آیا احساس میکنی که بخاطر لغزش، گناه و خطایی که در گذشته زندگیت انجام دادی، لایق هرگونه عذاب و بدبختی و بلایی در زندگی هستی؟ و بسیاری موارد دیگر.

دکتر خادمی بر این مطلب تأکید دارند که اگر میخواهی دچار سرگردانی و سردرگمی در زندگی نشوی و به بی معنایی، پوچی و افسردگی جان مبتلا نشوی و هیچکدام از این حالات روحی و روانی که باعث آشفتگی و یکنواختی و بی تفاوتی تو در زندگی میشود را تجربه نکنی؛ باید از ۱۲ تله زندگی خودت رها شوی و اگر این مسئله رهایی از تله های ۱۲ گانه زندگی را جدی نگیری، من براحتی میتوانم آینده زندگی تو را پیش بینی کنم و به تو بگویم که تا کجای زندگی پیش خواهی رفت اما پس از آن متوقف و خاموش خواهی شد و تنها به تکرار زندگی ملال آور خودت خواهی پرداخت و هر موقع هم از تو بپرسم که داستان زندگی تو الان چه جوریه؟ به من پاسخ خواهی داد که غیر از روزمرگی و خستگی، هیچ خبر دیگری نیست.


اگر ایمیل خودتان را در خانه معنا ثبت کنید ما شما را از مقالات، صوت و ویدئوهای جدید آموزشی خانه معنا باخبر میکنیم،

فقط کافی است ایمیل خودتان را در فرم زیر وارد کنید، ما ایمیل بی محتوا و مزاحم ارسال نمیکنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *